Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sobectví? Neochota pomoci? .. Proč?

22. 6. 2007

Tři nejbohatší lidé planety jsou bohatší než 48 nejchudších zemí dohromady


Období prosperity .. Ale pro koho?

Žijeme ve světě plném blahobytu. Možná se vám to zdá těžko uvěřitelné, ale skutečnost je taková, že občané některých národů mají tolik peněz, že je ani nejsou schopni všechny utratit. Odhaduje se, že hrubý celosvětový produkt, tedy celková hodnota vyrobeného zboží a poskytnutých služeb je, překročila v roce 2005 sumu 47 bilionů eur. Kdyby se tato obrovská produkce rovnoměrně rozdělila mezi obyvatelstvo celé planety, připadalo by na každého žijícího člověka průměrně 7 000 eur. A toto číslo se stále zvyšuje.

Nicméně globální prosperita je jednou velkou ironií. Podle jedné publikace , kterou nedávno vydala OSN, je hodnota majetku tří nejbohatších lidí planety větší než společný hrubý domácí produkt 48 nejchudších zemí. Rozvojový program OSN uvádí, že 2,5 miliardy lidí musí vystačit s denním příjmem menším než 2 eura. Stovky milionů lidí trpí podvýživou a nemají přístup k nezávadné pitné vodě.

Sociologové v současné době zkoumají ve Spojených státech skupinu označovanou jako „téměř chudou“. Riziko, že se tito lidé stanou opravdu chudými je velké. Navzdory tomu, že Spojené státy jsou velmi bohatou zemí, do zmíněné skupiny tam spadá přes 50 milionů lidí.

Jak je možné, že po celém světě tečou do státních pokladen a na bankovní účty obrovské sumy peněz, zatímco stamiliony lidí musí zápasit s extrémní chudobou? Proč má tolik lidí tak mizivou možnost získat nějaký užitek z neustále rostoucího světového bohatství?

Probuďte se!

květěn 2007


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář